Jak dieta roślinna i aktywność fizyczna potrafią leczyć- badania naukowe

zdrowy tryb zycia1 1 Jak dieta roślinna i aktywność fizyczna potrafią leczyć  badania naukoweUczeni z Uniwersytety Kalifornijskiego od dawna prowadzą badania mające wykazać zależność pomiędzy stylem życia a stopniem ryzyka wystąpienia różnego rodzaju chorób, takich jak choroby serca, nadwaga czy różnego rodzaju nowotwory. czytaj dalej…

Dr Dean Ornish i jego badania

Dr Dean Ornish jest profesorem medycyny, a także założycielem instytutu non-profit zajmującego się badaniami wpływu diet oraz stylu życia na zdrowie i ryzyko występowania chorób (Preventive Medicine Research Institute). Dr Ornish już jako student medycyny obserwował niepokojący trend u pacjentów z chorobami serca, u których bardzo często były powtarzane zabiegi chirurgiczne. Pojawiło się pytanie, czy zabiegi te byłyby potrzebne, gdyby ów pacjenci zmienili swój niezdrowy tryb życia. Aby na nie odpowiedzieć, Dr Ornish rozpoczął badania, które wówczas wykazały, że u pacjentów, stosujących zdrowy styl życia zaobserwowano poprawę w stanie ich tętnic, które stawały się mniej zatkane, a związany z tym swobodny przepływ krwi skutecznie odwracał ich chorobę.

Dr. Dean Ornish Jak dieta roślinna i aktywność fizyczna potrafią leczyć  badania naukowe

Dzisiaj naukowcy z UCSF w całej gamie chorób dowodzą, że zdrowy styl życia może mieć wpływ na ryzyko ich występowania. Wśród nich jest dr Peter Carroll, kierownik Katedry Urologii i współkierownik programu raka gruczołu krokowego w UCSF, który wraz z Dr Ornish’em oraz Dr William`em przeprowadził duże badania kliniczne oceniające wpływ wszechstronnych zmian stylu życia na raka prostaty.

Zespół zbadał 93 mężczyzn, u których wykryto raka gruczołu krokowego na tyle wcześnie, aby móc regularnie kontrolować ich wyniki poprzez badania krwi i biopsje. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy; Pacjenci jednej zostali poproszeni o kompleksową zmianę stylu życia. Zmiana polegała na wprowadzeniu umiarkowanych ćwiczeń aerobowych, jogi lub medytacji oraz diety wegańskiej zawierającej jedynie warzywa, owoce, nasiona oraz rośliny strączkowe.

Trzy miesiące później zespół obserwował zmianę genetyczną wśród mężczyzn w grupie zdrowego stylu życia. „„Przemieniło” się ponad 500 genów, które poruszały się w korzystnym kierunku”, mówi Ornish. W szczególności geny promujące choroby serca, raka gruczołu krokowego, rak jelita grubego i cukrzycę były uregulowane lub „wyłączone”, a inne geny, które zniechęcały do rozwoju tych chorób, były uregulowane lub „włączone”.

Po roku zespół stwierdził, że poziom swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA), markera białka wskazującego na obecność raka gruczołu krokowego, zmniejszył się w grupie zdrowego stylu życia, ale wzrósł w drugiej. Im bardziej uczestnicy pierwszej grupy przestrzegali zaleceń, tym bardziej ich PSA spadła. Gdy zespół pobierał surowicę (osocze krwi) od uczestników obu grup i umieścił je w płynie Petriego z niepowiązaną próbą nowotworu gruczołu krokowego, zauważyli, że ta surowica z grupy zdrowego stylu życia hamowała wzrost próbki o 70 procent, podczas gdy serum kontrolne surowicy powstrzymał ją tylko o 9 procent.

„Mówię moim pacjentom, że istnieją dowody na to, że jeśli zmienisz dietę i ćwiczenia, możesz unikać raka i zmienić jego postęp w twoim życiu”, mówi dr Carroll.

Czy stosowanie zdrowego stylu życia może zatrzymać chorobę i faktycznie wydłużyć długość życia? Tak. Potwierdzają to badania Elizabeth Blackburn z UCSF.

Współpraca z dr Elizabeth Blackburn

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez dr Elizabeth Blackburn w UCSF wskazały związek między telomerami a długowiecznością komórek – im dłuższe telomery, tym dłuższa żywotność komórek. Jej praca przyniosła jej Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

„Telomery są ochronnymi czapkami na końcach chromosomów w komórkach. Chromosomy zawierają informację genetyczną. Telomery są buforami. Są jak końce sznurowadeł. Jeśli zgubisz końcówki, końce zaczynają się strzępić”, wyjaśnia dr Blackburn.

blackburn  Jak dieta roślinna i aktywność fizyczna potrafią leczyć  badania naukowe

Blackburn, jako profesor biochemii i biofizyki, współpracowała z dr Ornish`em i dr Elissą Epel, profesorem psychiatrii UCSF i członkiem Centrum Osherowskiego Medycyny Integracyjnej. Badania miały sprawdzić czy zdrowy styl życia, w badanej grupie, miał jakiś wpływ na długość telomerów, która odpowiada długości ludzkiego życia oraz ryzyka występowania różnego rodzaju chorób.

Zespół raportował, że po trzech miesiącach, aktywność telomerazy wzrosła aż o 30 procent w grupie zdrowego stylu życia. Ciekawym jest, że żaden lek na świecie, nie jest w stanie do tego doprowadzić.

„Uważamy, że istnieją czynniki stylu życia, które naturalnie zwiększają aktywność telomerazy”, mówi dr Elizabeth Blackburn.

Zdrowy tryb życia a koszty leczenia

Jeśli chodzi o stosowanie zdrowego stylu życia w leczeniu klinicznym, również inne choroby są brane pod uwagę przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

„Wielu chorych na cukrzycę typu 2 nawet nie potrzebuje leków, jeśli mogą schudnąć, ćwiczyć więcej, a tym samym bardziej efektywnie stosować insulinę, którą organizm już ma”, mówi dr Mike German, współpracownik Centrum Diabetycznego UCSF.

Stosowanie zdrowego trybu życia może nie tylko pomóc w leczeniu pacjentów dotkniętych różnego rodzaju schorzeniami, ale również drastycznie obniżyć koszty ich leczenia.

„Jeśli będziemy motywować i zachęcać ludzi do prowadzenia zdrowszego trybu życia, możemy lepiej opiekować się nimi przy znacznie niższych kosztach” mówi dr Ornish.

„Część mitów mówi na tym, że zmiany stylu życia są tylko prewencyjne, a nawet wtedy, korzyści widoczne są po wielu latach jego stosowania”, mówi Ornish.

Aby to potwierdzić Ornish rozpoczął współpracę z dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi w celu porównania kosztów leczenia pacjentów z chorobami serca, którzy zdecydowali się na zdrowy tryb życia, zamiast stosowania bajpasów lub angioplastyki. Pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe zaoszczędziło 30 000 dolarów na pacjenta w pierwszym roku. Drugie natomiast obniżyło całkowite koszty opieki zdrowotnej o 50 procent w pierwszym roku i dodatkowe 20 do 30 procent w latach dwóch i trzech.

Medycznie prawie 80 procent pacjentów bezpiecznie unikało zabiegu chirurgicznego lub angioplastyki. „Przepływ krwi do i z serca poprawił się w ciągu zaledwie miesiąca, a po roku zablokowanie tętnic było znacznie mniejsze, co jeszcze bardziej poprawiło się po 5 latach”, mówi dr Ornish.

Aby odwrócić choroby serca i inne przewlekłe choroby, Ornish zachęca pacjentów do przestrzegania dokładnej formuły, polegającej na stosowaniu co najmniej 30 minut ćwiczeń i godziny jogi każdego dnia oraz diety opartej na warzywach, owocach i ziarnach. Aby zapobiec chorobie i utrzymać zdrowie, ludzie mają wiele opcji. „Najważniejsze jednak jest ogólny sposób jedzenia i życia”, mówi dr Ornish.

Źródła:
1. https://www.ucsfhealth.org/news/2013/05/the_wellness_cure.html
2. Blackburn, E., Epel, E. (2012). Psychological stress and telomeres. Nature, 490(7419), 169–171.
3. Ornish, D., Lin, J., Daubenmier, J., Weidner, G., Epel, E., Kemp, C., … Blackburn, E. H. (2008). Increased telomerase activity and comprehensive lifestyle changes: a pilot study. Lancet Oncology, 9(11), 1048–1057. doi: 10.1016/S1470-2045(08)70234-1
4. https://www.psychologicalscience.org/observer/the-long-and-the-short-of-it#.WRgjrWjytRY
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2276794/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *