Wykorzystanie miodu w kuchni

Redakcja

15 lutego, 2024

Miód – słodki dar natury, który od wieków cieszy się popularnością nie tylko jako doskonały słodzik, ale również jako składnik o niezwykłych właściwościach smakowych i bogate źródło składników prozdrowotnych. Przez wieki miód był obecny w polskiej kuchni, dodawano go do rozmaitych napojów i potraw. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym aspektom wykorzystania miodu w kuchni. Porozmawiamy o miodzie z punktu widzenia kucharza, ale także spojrzymy na nie okiem dietetyka.

Miód w kuchni

Pszczeli miód jest wyjątkowym produktem, który można z powodzeniem wykorzystać w kuchni. Znajdziemy go w różnorodnych potrawach, zarówno słodkich, jak i słonych. Może być dodawany do deserów, ciast, musów, a także do sosów, marynat i dań mięsnych. Miód gryczany ze względu na swój wyrazisty smak sprawdzi się doskonale w daniach wytrawnych, z kolei miody delikatne takie jak miód akacjowy będą pasowały idealnie do deserów.

Dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi i konsystencji miód nadaje potrawom głębokiego i złożonego smaku, podnosząc ich walory smakowe i aromatyczne. Wystarczy dodać łyżeczkę miodu, aby wydobyć z potrawy zupełnie nowe smaki. Dzięki temu, że miody naturalne dostępne są w ogromnym wyborze smaków i aromatów możesz pokusić się o stworzenie swojej kuchni dań wykorzystujących różne rodzaje miodów.

Napoje z dodatkiem miodu 

Miłośnicy słodkiej kawy i herbaty od lat chętnie sięgają po miód, który sprawdzi się doskonale jako znacznie zdrowszy zamiennik cukru. Należy jednak pamiętać, aby nie dodawać miodu do zbyt gorącego napoju, ponieważ w ten sposób stracić może wszystkie swoje wartości odżywcze. Ciepłe napoje to może być także grzane piwo z miodem, to idealny pomysł na zimowy wieczór. Dzieciom z pewnością posmakuje ciepłe mleko z miodem, które przy okazji może złagodzić ból gardła.

studio__KOT7073.jpg

Miód do słodkich wypieków 

Do ciast i deserów pasują najlepiej delikatne rodzaje miodu, które nie zdominują smaku pozostałych składników. Miód doskonale komponuje się z migdałami, rodzynkami i wanilią, tworząc w ten sposób prawdziwą symfonię smaków. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby miód stosować raczej do przekładania lub polewania gotowego ciasta, ponieważ w trakcie pieczenia w piekarniku wysoka temperatura może zniszczyć witaminy i inne zdrowotne składniki miodu.

Naturalny miód a dania wytrawne 

Napoje i słodycze z miodem i wydają się dość naturalnym rozwiązaniem, jednak miód może być stosowany także do dań, które nie kojarzą się z deserami. Pyszne sosy z odrobiną miodu cieszą się dużą popularnością – ten słodki składnik pasuje idealnie na przykład do popularnego winegretu. Dzięki temu ten popularny sos do sałatek nabierze zupełnie nowego smaku.

Profesjonalni kucharze dodają miód także do mięsa, oczywiście nie pokrywają kotleta czy pieczeni warstwą miodu, ale moczą mięso w marynacie, w której miód jest jednym z najważniejszych składników. W takim połączeniu najlepiej smakuje miód mający wyrazisty aromat – gryczany lub miody spadziowe.

5P3A2887 kopia.jpg

Dlaczego warto wykorzystać miód pszczeli w kuchni? 

Smak i aromat to nie jedyne zalety, dzięki którym miód jest niezwykle popularnym dodatkiem do gotowania. Bardzo ważne są także jego prozdrowotne właściwości. Ten naturalny słodzik z powodzeniem zastąpi sztuczne słodziki i inne dodatki do żywności. Dodany na przykład do owsianki pozwoli na uzupełnienie śniadania w ważne witaminy i minerały, dzięki czemu wspomaga budowanie odporności organizmu.

Miód ma zdecydowanie niższy indeks glikemiczny niż biały cukier, dzięki czemu powoduje mniejsze wahania poziomu cukru we krwi. Nic zatem dziwnego, że osoby z cukrzycą wolą zastąpić cukier właśnie miodem. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że miód jest łatwo przyswajalny przez organizm, a jego spożycie może wspomagać zdrowie układu trawiennego. Nie bez znaczenia są także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne miodu, więc korzystając z niego w kuchni, możesz stworzyć danie, które będzie nie tylko pyszne, ale także zdrowsze niż to przygotowane z cukrem.

Artykuł zewnętrzny.

Polecane: