Podstępny i niebezpieczny – czy grozi Ci niedobór witamin z grupy B?

Redakcja

2 kwietnia, 2024

Często nie zdajemy sobie sprawy, ze w naszym organizmie brakuje witamin z grupy B. Ten rodzaj niedoboru bywa groźny dla zdrowia i miewa poważne konsekwencje. Czy wiesz, co należy spożywać i jakie suplementy przyjmować, aby nigdy nie zabrakło Ci witamin z grupy B? Naucz się, jak dbać o swój organizm.

Witaminy grupy B – zespół związków o różnym działaniu

Do witamin z grupy B zaliczamy pokaźny zbiór substancji, które wykazują właściwości niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Cenne związki odgrywają bardzo ważną rolę w poprawnej pracy układu nerwowego, czy krwionośnego. Czy wiesz, za co odpowiadają najważniejsze witaminy z grupy B?

 • Ryboflawina wzmacnia błony śluzowe i bierze udział w przemianie składników odżywczych w glukozę,
 • Niacyna obniża poziom złego cholesterolu i kontroluje proces syntezy hormonów,
 • Kwas pantotenowy przyspiesza gojenie ran,
 • Biotyna wzmacnia skórę, włosy i paznokcie,
 • Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu,
 • Kobalamina bierze udział w produkcji czerwonych krwinek.

To zaledwie ułamek cennych właściwości wykazywanych przez witaminy z grupy B. Należy pamiętać, że każda substancja należąca do tego zbioru ma inne działanie, chociaż większość z nich posiada pewne cechy wspólne, takie jak wsparcie działania układu nerwowego, czy wspomaganie odporności.

Niedobór, który trudno rozpoznać – to powinno wzbudzić Twoją czujność

Ze względu na wielokierunkowe działanie witamin z grupy B, rozpoznanie ich niedoboru bywa bardzo trudne. Osoby zmagające się ze zbyt niskim poziomem jednej z tych substancji mogą zaobserwować u siebie różne, często niepowiązane ze sobą dolegliwości. Niełatwo wskazać konkretne objawy, które stanowią poważny sygnał alarmowy. Naszą czujność z pewnością powinny wzbudzić:

 • Drętwienie rąk i nóg,
 • Przewlekłe zmęczenie,
 • Zaburzenia równowagi,
 • Częste infekcje,
 • Pogorszenie kondycji włosów i paznokci.

Takie dolegliwości mogą, ale nie muszą oznaczać, że witaminy z grupy B znajdują się w stanie niedoboru. Jedno jest pewne – pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować. Jeśli obserwujesz u siebie powyższe objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Specjalista zleci badania, które pozwolą ustalić przyczynę problemów.

Badania krwi wykazały awitaminozę? Co teraz?

Jeśli wyniki analizy laboratoryjnej potwierdziły, że w naszym organizmie brakuje witamin z grupy B, trzeba jak najszybciej zmienić swoje codzienne nawyki. Niski poziom tych substancji z reguły koryguje się przy pomocy preparatów doustnych, zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz przepisze witaminy z grupy B w postaci suplementu diety. Jedynie w bardzo ciężkich przypadkach konieczne będzie dożylne dawkowanie witamin. Osoby leczące niedobory powinny unikać alkoholu oraz wzbogacić swój jadłospis o pokarmy bogate w pełnowartościowe składniki odżywcze.

Regularne badania, czyli najlepszy sposób na zapobieganie niedoborom witamin z grupy B

Wiele osób nie ma świadomości, jak ważne dla naszego zdrowia są witaminy z grupy B. Ich niedobór może pozostać niezauważony przez długi czas, ponieważ często mylimy go z sezonowym osłabieniem lub przemęczeniem wywołanym przez stres i nadmiar pracy. Najlepszym sposobem na szybkie wykrywanie awitaminozy są regularne badania krwi. Jeżeli cierpimy na poważny niedobór, to nawet zwyczajna morfologia wykaże pewne nieprawidłowości. Dzięki profilaktyce w porę odkryjemy, że brakuje nam witamin z grupy B i przystąpimy do leczenia, zanim sytuacja stanie się niebezpieczna dla zdrowia.

Materiał sponsorowany.

Polecane: