Kakao – 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o kakao!

Redakcja

5 grudnia, 2023

Czy wiesz, że ziarna kakaowe to tak naprawdę nie ziarna, a raczej nasiona znajdujące się wewnątrz owoców tropikalnego drzewa? To prawda! Kakao to coś więcej niż tylko aromat czy składnik; to wysoce złożony i odżywczy pokarm. Ludzie na całym świecie cieszą się kakao od tysięcy lat. Dziś mamy dostęp do wielu różnych odmian i preparatów kakao. I chociaż większość ludzi myśli o czekoladzie, kiedy myśli o kakao, istnieje kilka mniej znanych form tego ukochanego pokarmu. Czytaj dalej, aby odkryć 5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o kakao!

Wpływ kakao

Kakao jest naprawdę wyjątkowym pokarmem. Na przykład w jednym z badań stwierdzono, że codzienne spożywanie kakao znacznie obniżyło skurczowe ciśnienie krwi. Przeciwutleniacze zawarte w kakao mogą również pomóc w poprawieniu nastroju i ogólnego stanu zdrowia, zwłaszcza zdrowia sercowo-naczyniowego. Kakao jest bogate w minerały, w tym żelazo, magnez, potas, miedź, mangan i cynk. Zawiera również błonnik, białko i różne witaminy z grupy B. Wśród najbardziej odżywczych pokarmów na naszej planecie, kakao jest doskonałym źródłem antyoksydantów. Przeciwutleniacze w kakao są nazywane flawonoidami i pomagają chronić nasze ciała przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia komórek i DNA, co może prowadzić do chorób takich jak choroby serca, udar, cukrzyca, a nawet niektóre rodzaje raka. Kakao ma również dużą ilość magnezu i żelaza, co czyni go doskonałym źródłem minerałów.

Kakao pochodzi z tropikalnego drzewa

Kakao pochodzi z tropikalnego wiecznie zielonego drzewa o nazwie kakaowiec właściwy (łac. theobroma cacao), które jest spokrewnione z czerwoną papryką, kawą i kwiatem gardenii. Drzewo kakaowe jest bardzo wolno rosnącą rośliną, która kwitnie przez około pięć lat i wydaje owoce przez około trzy lata, zanim umrze. Kakaowiec w zależności od odmiany osiąga zazwyczaj wysokość od 3 do 6 metrów. Po zebraniu strąki kakao są otwierane w celu usunięcia nasion. Proces ten jest często wykonywany ręcznie – ludzie usuwają nasiona, odrzucają miąższ i suszą nasiona na słońcu na liściach bananowca. Po wysuszeniu, nasiona są łuskane i poddawane fermentacji, a następnie prażone w celu uzyskania płatków kakaowych lub proszku kakaowego.

Istnieje wiele różnych odmian kakao

Kakao składa się z wielu różnych składników, w tym wielu antyoksydantów, minerałów i witamin. Na smak i profil odżywczy kakao wpływa odmiana użytych ziaren kakao, warunki uprawy i proces fermentacji oraz warunki prażenia. Z tego powodu trudno jest znaleźć naprawdę czyste, nieskażone kakao i jego produkty uboczne, takie jak masło kakaowe i proszek kakaowy. Mówimy tu o czystym, niemodyfikowanym genetycznie, organicznym kakao, które nie zostało przetworzone z użyciem dodatków chemicznych, organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) lub syntetycznych środków aromatyzujących. Istnieje wiele różnych odmian kakao, w tym Forastero, Criollo i Trinitario. Forastero jest najczęściej uprawianą odmianą kakao na świecie i stanowi główne źródło kakao w proszku.

Ziarna muszą być sfermentowane zanim zostaną użyte

Czy wiesz, że ziarna kakao muszą być sfermentowane, zanim będą mogły być użyte do produkcji proszku kakaowego? Aby wyprodukować kakao, ziarna są fermentowane przez kilka dni w dużych drewnianych naczyniach z ciepłą wodą. Proces fermentacji w naturalny sposób wytwarza złożoną mieszankę enzymów, antyoksydantów i flawanoli, które są unikalne dla czekolady. To właśnie te związki nadają kakao jego wyraźny smak i kolor. Fermentacja dezaktywuje również pewne enzymy w ziarnie kakaowym, które w przeciwnym razie spowodowałyby, że kakao byłoby gorzkie w smaku. Po zakończeniu procesu fermentacji ziarna kakaowe są prażone w celu rozwinięcia smaku i wyeliminowania goryczy. Uprażone ziarna są następnie łuskane i mielone na drobny proszek w celu uzyskania kakao lub proszku kakaowego.

Produkty uboczne procesu fermentacji ziaren są również jadalne i wysoce odżywcze

Podczas procesu fermentacji fasoli powstaje wiele produktów ubocznych. Jednym z tych produktów ubocznych jest masło kakaowe, które jest stabilnym tłuszczem i ma bogaty aromat czekolady. Masło kakaowe jest często wykorzystywane w kosmetyce, farmacji, a także w przemyśle spożywczym. Innym produktem ubocznym jest likier kakaowy, który jest zmielonym, sfermentowanym ziarnem kakaowym. Likier kakaowy jest wykorzystywany do produkcji proszku kakaowego. Miazga pozostała z procesu fermentacji jest wykorzystywana do produkcji niesłodzonego kakao w proszku.

Ziarna kakaowe są w rzeczywistości nasionami wewnątrz owoców drzewa tropikalnego. Istnieje wiele różnych odmian kakao, a na smak i profil odżywczy kakao wpływają użyte ziarna, warunki uprawy i proces fermentacji oraz warunki prażenia. Zanim ziarna zostaną użyte do produkcji proszku kakaowego lub śrutu, muszą zostać poddane fermentacji, a w wyniku fermentacji powstaje wiele odżywczych produktów ubocznych, w tym masło kakaowe i likier kakaowy.

Polecane: